Masalların Arka Sokakları

Eski gazeteci-yazar Asuman Bayrak’ın kadınları yazmaya teşvik eden, günümüz insanının
dününe bugününe ışık tutan, ezber bozan, put kıran, başkaldıran yeni romanı, Eğrelti Otları Şarkı Söyler Mi? Edebiyatist Yayınevi’nden Aralık 2021’de yayımlandı.

Bayrak, ikinci romanı Eğrelti Otları Şarkı Söyler Mi?’de iki ailenin üç nesil kadınını, hikayelerini kendilerine anlattırarak üç şehir arasında zamanda yolculuğa çıkarıyor. Hepsinin söylemi farklı farklı… Onlar yol aldıkça biz de kendi geçmişimize gidip, hayatı sorguluyoruz. Eğrelti Otları Şarkı Söyler Mi? sadece hikayesiyle değil şeklen de ezber bozan bir roman. Karakterlerin söylem ayrılığı, edebiyatın farklı türleriyle taçlandırılmış, bu da metne postmodern bir hayat katmış.

Her hayat bir roman, her romanın ilham kaynağı bir masal olabilir. Gerçeküstü olsalar da
gerçekleri anlatır masallar. İnsana kendini iyi hissettiren, düşündüren, hayal kurduran, günlük koşuşturmalardan, sıkıntılardan uzaklaştırıp nefes aldıran vahalar yaratırlar. Eğrelti Otları Şarkı Söyler mi? aslında bir masalın adı. Kitapta, bir zamanlar, aynı apartmanın karşılıklı iki dairesinde yaşamış Emel ile Ümit’in dünyaları, dünün iki küçük kızı, bugünün iş güç sahibi kadınları anlatılır. Onlar, hayata yetişip yetişememekten şüpheli, birer de kız yetiştirmişler, evrene hediye niyetine. Yıllar sonra hatırlamışlar birbirlerini. Geçmişten çıkıp gelen hatıralar, her ikisine de hayatı yeniden sorgulatmış. Anneleri muhasebe defterleri olmuş, kızları gelecek hayalleri.

Birgün – 26 Aralık 2021

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın